Zagęszczarka - do czego służy, jak wybrać najlepszą?

Zagęszczarka - do czego służy, jak wybrać najlepszą?

Zbliżająca się wiosna oraz coraz wyraźniejsze ocieplenie skłaniają do podejmowania różnego rodzaju prac na działce. Osobom decydującym się na gruntowną modernizację swojego ogrodu z pewnością przyda się zagęszczarka. Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie służące do zagęszczania oraz ubijania podłoża, które dokonuje się w procesie wibrowania. Dzięki zastosowaniu tego procesu użytkownik maszyny jest w stanie ubić niemal każdy rodzaj gruntu, co pozwoli na uzyskanie idealnie równej nawierzchni.

Zagęszczarka - kiedy jest wykorzystywana?

Zagęszczarki mogą być użytkowane nie tylko przez osoby indywidualne. Tego typu urządzenia stanowią obowiązkowe wyposażenie firm budowlanych oraz drogowców wykonujących czynności naprawcze jezdni. Niezwykle często maszyny te są stosowane przed położeniem kostki brukowej – czy to na chodniku czy też na posesji prywatnej. Przeprowadzenie tej konkretnej pracy wymaga idealnie równej powierzchni, a taką osiągnie się wyłącznie stosując najnowocześniejsze rozwiązania.

Zalety zagęszczarek

Zagęszczarka ubijarka Wacker DPU3750 HE Jedną z największych zalet zagęszczarek jest solidna konstrukcja, co przekłada się na ich wydłużony czas bezawaryjnej pracy. Tego typu urządzenia są dostępne w wielu konfiguracjach. Zaletą niewielkich maszyn jest ich wysoka zwrotność i łatwość użytkowania, przez co mogą być eksploatowane nawet przez osoby niedoświadczone w tego typu pracach. Małe rozmiary powodują, że urządzenia mogą z łatwością ubijać podłoże między drzewami w ogrodzie czy też innymi przeszkodami trudnymi do ominięcia dla większych maszyn.

Rodzaje zagęszczarek

Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się rodzajem oraz charakterystyką pracy. Najpopularniejszymi maszynami są zagęszczarki prowadzone ręcznie. Są to stosunkowo niewielkie oraz lekkie urządzenia, które obsługuje się za pomocą specjalnego uchwytu. Nadają się przede wszystkim do wykonywania drobnych prac na działce. Oprócz tego sporą popularnością cieszą się także zagęszczarki samoprzesuwne. W tym przypadku wymagane jest wyłącznie nadanie odpowiedniego kierunku pracy, natomiast sam przesuw odbywa się samoczynnie pod wpływem drgań. Tego typu urządzenia są już nieco cięższe od tych prowadzonych ręcznie, gdyż do ich przemieszczania wymagane jest użycie zdecydowanie mniejszej siły.

Innym rodzajem zagęszczarek są urządzenia kroczące. Są one używane nieco rzadziej od maszyn wcześniej opisanych, a dzieje się tak za przyczyną specyficznego przeznaczenia. Zagęszczarki tego typu są eksploatowane w trudnym terenie i zazwyczaj znajdują się na wyposażeniu specjalistycznych firm budowlanych. Oprócz tego na rynku spotkać można również zagęszczarki podczepiane. Są to bardzo duże maszyny idealne do prowadzenia czynności na znacznej wielkości terenach, gdzie zastosowanie maszyn ręcznych lub samoprzesuwnych byłoby nieefektywne.

Jak eksploatować zagęszczarki?

Bardzo istotne jest, aby przed każdym uruchomieniem maszyny spalinowej sprawdzić poziom oleju w silniku. Ewentualne braki należy uzupełnić. Oprócz tego ważne jest, aby sprawdzić poziom paliwa i absolutnie nie dolewać go w czasie, gdy maszyna jest uruchomiona. Istotne jest również, aby na czas przerwy lub po zakończonej pracy zamknąć zawór dopływu paliwa. Ponadto przed rozpoczęciem działań należy sprawdzić wibroizolatory oraz osiowość kół przekładni pasowej. Jest to bardzo ważne, gdyż pasek nie może pracować po skosie. W takim przypadku należy właściwie ustawić koło pasowe oraz sprzęgło odśrodkowe.

Zagęszczarka PEZAL Zaleca się, aby mniej więcej co 50 godzin pracy maszyny kontrolować napięcie paska klinowego. Sprawdza się to w połowie odległości między kołami przekładni. Po naciśnięciu palcem pasek powinien się ugiąć maksymalnie 1 centymetr.

Oprócz tego konieczne jest, aby skontrolować maszynę pod względem wizualnym. Należy sprawdzić czy nie ma w niej wycieków, czy nie wystają przewody oraz czy wszystkie śruby zostały mocno dokręcone. Dopiero tak przygotowana maszyna może być eksploatowana w sposób bezpieczny oraz maksymalnie wydajny.

Jak wybrać najodpowiedniejszą zagęszczarkę?

Wyróżniamy wiele rodzajów zagęszczarek, a co za tym idzie, aby wybrać najlepszy model dla swoich potrzeb należy się zapoznać z ich najważniejszymi parametrami. Bardzo istotna jest masa urządzenia. W głównej mierze to właśnie ona decyduje, jak gruba warstwa podłoża zostanie ubita wskutek jednorazowego przejazdu maszyny. Przeciętne urządzenia ważą od 100 do 300 kilogramów, co pozwala na wygodne manewrowanie. Produkty cięższe odznaczają się wydajniejszą pracą, jednak powinny być eksploatowane na przestrzeniach otwartych, gdyż posiadają znacznie mniejszą zwrotność.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wymiary płyty roboczej. Im jest ona większa, tym zagęszczarka pracuje wydajniej i możliwe jest zakończenie prac w znacznie krótszym czasie. Warto w tym miejscu mieć na uwadze pewną zależność mówiącą, iż przy tej samej masie, to maszyna z mniejszą płytą roboczą ubije grubszą warstwę podłoża, jednak może się to odbyć kosztem nieco dłuższej pracy.

Istotnym parametrem jest również częstotliwość wibracji. Decyduje ona o komforcie oraz efektywności pracy. Najczęściej spotykane maszyny posiadają częstotliwość oscylującą w okolicach 90-100 Hz. Poza tymi ważnymi parametrami niezwykle istotne jest, aby podjąć decyzję na temat zasilania maszyny. Wyróżniamy urządzenia spalinowe oraz elektryczne. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się akcesoria z silnikiem wysokoprężnym, ponieważ odznaczają się wyższą wydajnością pracy oraz możliwością wykonywania zadań praktycznie w każdych warunkach. Urządzenia elektryczne wymagają suchego środowiska i stałego zasilania kablem, co w niektórych sytuacjach może być niemożliwe.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Przy wyborze tego typu urządzeń nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną. Maszyny tanie mogą odznaczać się niewystarczającą wydajnością dla potrzeb użytkownika. W tym przypadku rekomendowane są urządzenia markowe, które zapewnią bardzo dobry stosunek jakości do ceny oraz dużą dostępność części zamiennych, co w przypadku mniej znanych firm jest częstym problemem.

Możliwość zakupów na raty
Minimum formalności

Raty w Gotex

Zadzwoń: 531 555 161

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium