Listwy wibracyjne - rodzaje i zastosowania

Listwy wibracyjne - rodzaje i zastosowania

Listwy wibracyjne już od długiego czasu są wykorzystywane w różnego rodzaju firmach budowlanych. Są stosowane przede wszystkim do wyrównywania i wygładzania powierzchni betonowych. Dawniej funkcję tę pełniły tradycyjne ręczne łaty, jednak wraz z rozwojem technologii możliwe stało się zastosowanie dużo sprawniej oraz wydajniej działających rozwiązań.

Czym są listwy wibrujące?

Listwy wibracyjne to specjalistyczne narzędzia napędzane zintegrowanym lub zewnętrznym napędem. Urządzenia te dzięki swojej budowie przenoszą wibracje na podłoże, dzięki czemu możliwe staje się jego dokładne wyrównanie. Najczęściej są stosowane do wygładzania i wyrównywania świeżo nałożonej warstwy betonu. Maszyny tego typu składają się z trzonka (lub dwóch trzonków), specjalnej listwy oraz silnika generującego wibracje. Moc drgań kontroluje się za pomocą specjalnej manetki umiejscowionej przy rączce całego osprzętu. To dzięki niej możliwe jest zwiększenie obrotów silnika w miejscu, gdzie powierzchnia betonu jest bardzo nierówna i chropowata.

Rodzaje listew wibracyjnych

Ręczna listwa oscylująca z magnezu ENAR TRO 1200 MG posadzkarska Na rynku istnieje bardzo wiele modeli listew wibracyjnych. Różnią się one od siebie nie tylko rozmiarem, ale także rodzajem napędu. Wyróżniamy przede wszystkim maszyny spalinowe i elektryczne. W zasadzie nie różnią się one od siebie ciężarem oraz charakterystyką pracy, jednak przeznaczone są do różnych warunków pracy.

Listwy wibracyjne z napędem spalinowym odznaczają się nieco bardziej wydajną pracą, stąd mogą być wykorzystywane w trudniejszych warunkach terenowych. Swoje zastosowanie znajdą w sytuacjach, gdy dostęp do zasilania urządzenia z tradycyjnej sieci energetycznej jest mocno ograniczony lub wręcz niemożliwy. Ich niebywałą zaletą jest znacząca moc. Tego typu maszyny mogą pracować na pełnej wydajności nawet przez kilka godzin w ciągu dnia, dzięki czemu możliwe jest dokładne wyrównanie powierzchni bardzo dużych hal przemysłowych w najbardziej zoptymalizowanym czasie.

Listwy z silnikiem elektrycznym pozwalają na zastosowanie ich we wnętrzach, w relatywnie niewielkich oraz słabo wentylowanych pomieszczeniach, w których wykorzystanie silnika spalinowego mogłoby być mocno uciążliwe. Zaletą urządzeń elektrycznych jest niższy poziom generowanego hałasu, a także brak konieczności okresowego uzupełniania paliwa. Przez swoją charakterystykę znajdują zastosowanie przede wszystkim w niewielkich domach lub też przy wyrównywaniu powierzchni małych tarasów.

Jakie urządzenia wyróżniamy?

Najczęściej stosowanymi urządzeniami są listwy wibracyjne o profilu “L”. Technika pracy polega na tym, że operator posuwa się do tyłu, prowadząc całe urządzenie za sobą. Maszyna wygładza wszelkie nierówności, a także ślady pozostawione przez użytkownika urządzenia. Tego typu urządzenia mają zazwyczaj rozpiętość od 2 do 3 metrów, jednak zdarzają się także dużo szersze modele. W takim przypadku konieczne może się okazać zastosowanie dwóch agregatów wibracyjnych na jednym profilu.

Listwa wibracyjna / wygładzająca Enar QXH Honda GX25 2m Oprócz tego wyróżniamy również listwy wibracyjne o profilu zamkniętym (oscylacyjne). Ich kształt umożliwia prowadzenie listwy zarówno do przodu, jak i do tyłu. Zdarza się, że w branży budowlanej są nazywane listwami pływającymi, bowiem pracują częściowo zanurzone w masie betonowej.

Ponadto wspomnieć należy także o podwójnych listwach wibracyjnych. Ten typ urządzenia, dzięki zastosowaniu mocnych wibratorów, umożliwia znacznie głębsze zagęszczanie oraz pracę z mniej plastycznymi masami betonowymi. Znaczna długość profili oraz chęć uzyskania maksymalnej dokładności sprawia jednak, że podwójne listwy wibracyjne wymagają zazwyczaj użycia specjalistycznych prowadnic.

Gdzie są stosowane tego typu maszyny?

Listwy wibracyjne odznaczają się skutecznym działaniem na głębokości do maksymalnie kilku centymetrów, jednak nie przeszkadza to w otrzymaniu idealnie równej powierzchni betonu, która może być eksploatowana nawet przez wiele lat bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia. Tego typu sprzęty są wykorzystywane przede wszystkim w firmach budowlanych, które chcą, by prowadzone przez nich działania i usługi były realizowane z możliwie największą wydajnością oraz skutecznością pracy. Ważną informacją jest fakt, że urządzenia te są stosowane nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, jak na przykład w domach i halach. Listwy wibracyjne do betonu są wykorzystywane także podczas tworzenia jezdni, placów, chodników czy też parkingów. Znajdą więc swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie idealnie równej powierzchni.

Listwy pojedyncze przeznaczone są do wyrównywania i wygładzania powierzchniowych warstw masy betonowej. Podwójne natomiast pozwalają zgarniać nadmiar betonu i zagęszczać jego głębsze warstwy. Można je użyć także do wykonywania podsypek piaskowych i żwirowych – do rozprowadzania, wyrównywania oraz powierzchniowego zagęszczania drobnych kruszyw budowlanych.

Jak wybrać odpowiednią maszynę?

Na rynku istnieje bardzo wiele tego typu urządzeń, dlatego konieczne jest, aby zapoznać się z ich dokładną specyfikacją. Pozwoli to na wybór maszyny, która spełni wszystkie oczekiwania użytkownika. To, na co warto zwrócić uwagę już od samego początku to materiały, z jakich wykonano listwę wibracyjną. Powinny być one bardzo solidne, a przy tym możliwe najbardziej lekkie. Pozwoli to na wygodne manewrowanie urządzeniem nawet w bardzo ciasnych zakrętach lub pomiędzy różnego rodzaju przeszkodami. Oprócz tego niezwykle istotna jest również rozpiętość ramienia wibrującego. Im ona większa, tym mniej czasu trzeba będzie poświęcić na wyrównanie konkretnego odcinka posadzki. W przypadku urządzeń spalinowych bardzo istotnymi parametrami są pojemność silnika oraz pojemność baku. Im ta wartość większa, tym rzadziej będzie trzeba przeprowadzać uzupełnienie paliwa podczas pracy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obsługa listew wibracyjnych, która z pozoru wygląda na łatwą, wcale taka nie jest i niedoświadczonemu pracownikowi może przysporzyć wiele problemów. Właściwe wygładzenie betonu na stropie lub posadzce ma duże znaczenie dla odpowiedniego wiązania betonu i jego końcowej wytrzymałości. Ceny za tego typu urządzenia rozpoczynają się od ok. 3 tysięcy złotych i sięgają ponad 6,5 tys.

Możliwość zakupów na raty
Minimum formalności

Raty w Gotex

Zadzwoń: 531 555 161

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium