Agregaty prądotwórcze - rodzaje i zastosowanie

Agregaty prądotwórcze - rodzaje i zastosowanie

Agregaty prądotwórcze to bardzo funkcjonalne urządzenia, które znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu obszarach. Ich podstawową funkcją jest generowanie prądu zasilającego różnego rodzaju sprzęty i maszyny. Mogą być wykorzystywane na budowach, imprezach plenerowych, przy robotach drogowych czy też w prywatnych domach jako zapasowe źródło zasilania. Najprościej rzecz ujmując, agregaty prądotwórcze znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej lub tam, gdzie występują czasowe przerwy w dostawie energii.

Agregat prądotwórczy - budowa i zasada działania

Agregat prądotwórczy to urządzenie elektromechaniczne, którego praca polega na przetwarzaniu energii mechanicznej na energię elektryczną. Maszyny te działają dzięki silnikowi spalinowemu. Zamienia on energię powstałą w wyniku spalania paliwa w energię mechaniczną, dzięki której wirnik prądnicy jest wprawiany w ruch. To właśnie jego zadaniem jest generowanie siły elektromotorycznej. Zasadę pracy agregatu prądotwórczego można porównać do alternatora samochodowego, jednak agregat nie jest napędzany paskiem, a głównym wałem źródła napędu. Rozruch maszyny może być ręczny (za pomocą szarpaka) lub automatyczny, pobierając energię startową z akumulatora.

Podstawowe elementy składowe agregatu to: prądnica synchroniczna, silnik spalinowy oraz rozdzielnica elektryczna. Każda maszyna ma również wbudowane urządzenie kontrolno-pomiarowe. Zdarza się, że wybrane agregaty posiadają specjalną obudowę, która chroni je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Rozwiązanie to ma dodatkowy atut – wycisza maszynę, przez co jej praca nie jest uciążliwa dla najbliższego otoczenia.

Rodzaje agregatów

Agregat prądotwórczy inwerterowy Lifan 2000i 1,8kW walizka Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów agregatów prądotwórczych. Dzielimy je między innymi ze względu na rodzaj paliwa, a także liczbę faz. Powoduje to, że przed zakupem maszyny należy w sposób szczególny zapoznać się z jej danymi technicznymi, a także rekomendowanym zastosowaniem i wydajnością pracy. Pozwoli to na wykorzystywanie agregatu przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

Wyróżniamy przede wszystkim agregaty prądotwórcze z silnikiem wysokoprężnym (Diesla). Odznaczają się mocą znamionową wynoszącą zazwyczaj kilka kilowatów. Ich zaletą jest przede wszystkim niższa cena oleju napędowego w porównaniu z benzyną. Aspekt ten jest kluczowy między innymi w sytuacji, gdy urządzenie jest stosowane na budowach, w przedsiębiorstwach lub na przykład do zasilania food trucków. Niższa cena paliwa to niższe koszty eksploatacyjne, co docelowo przekłada się na ekonomię pracy maszyny.

Inną zaletą silników Diesla jest ich wytrzymałość. Konstrukcja tych konkretnych urządzeń różni się nieco od konstrukcji maszyn z silnikiem benzynowym, przez co rzadziej ulegają awariom. Ponadto brak elementów, takich jak cewka zapłonowa czy też świeca ma duże znaczenie w łatwości zlokalizowania ewentualnych usterek. Nie bez znaczenia jest również wydajność pracy agregatu. Przy obciążeniu wynoszącym ok 50 procent maszyna może pracować nawet przez kilkanaście godzin bez konieczności uzupełniania zbiornika paliwa.

Podział agregatów ze względu na liczbę faz

Agregaty prądotwórcze można podzielić między innymi ze względu na liczbę faz. Wyróżniamy urządzenia jedno- oraz trójfazowe. Omawiana różnica tkwi w budowie prądnicy agregatu. W prądnicach znajduje się tzw. stojan i wirnik. Oba te elementy są uzwojone i tak, agregaty jednofazowe posiadają jedno uzwojenie, natomiast agregaty trójfazowe są wyposażone w trzy uzwojenia. Ma to wpływ na generowane napięcie, bowiem urządzenia jednofazowe są w stanie wygenerować prąd o napięciu od 1 do 230 V, natomiast agregaty trójfazowe generują prąd o napięciu dochodzącym nawet do 400V. Powoduje to, że agregaty jednofazowe są idealne do zasilania elektronarzędzi, sprzętu elektronicznego czy też urządzeń gospodarstwa domowego, natomiast maszyny trójfazowe mogą być wykorzystane do zasilania silników trójfazowych oraz zaawansowanych elektronarzędzi. Z oferty dostępnej w naszym sklepie polecamy mały agregat jednofazowy na silniku Honda ze stabilizacją avr oraz agregat do 7KW jednofazowy.

Agregat prądotwórczy FOGO FH 3001 r FH3001r Honda generator Inne podziały agregatów prądotwórczych

Rodzaj paliwa oraz liczba faz to tylko przykłady, w jaki sposób można podzielić agregaty. Oprócz tego wyróżniamy także urządzenia nieobudowane, przeznaczone do zabudowy w pomieszczeniach lub w kontenerach, obudowane oraz odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto istnieją także agregaty stacjonarne oraz przenośne, których waga pozwala na wygodne ich przenoszenie lub przewożenie z jednego miejsca na drugie. Polecamy nasze agregatory inwerterowe Holida oraz agregat inwerterowy walizkowy.

Jak wybrać agregat?

Aby wybrać najodpowiedniejszy agregat prądotwórczy dla swoich potrzeb należy przede wszystkim zastanowić się, do czego w głównej mierze będzie służył, jakie urządzenia będzie zasilał oraz jakie będzie ich całkowite zapotrzebowanie na prąd. Znając te podstawowe dane można zacząć szukać najodpowiedniejszego urządzenia. Oferta jest w tym aspekcie niemal nieograniczona, co sprawia, że każdy z klientów znajdzie najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Bardzo ważnym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę jest waga urządzenia. Jeśli jest to maszyna stacjonarna i nie będzie potrzeby jej przenoszenia, można zdecydować się na agregat nieco cięższy, jednak w chwili, gdy prądnica będzie przenoszona z jednego miejsca na drugie, zbyt ciężkie urządzenie może być niewygodne w eksploatacji. W takim wypadku warto zdecydować się na agregat, którego waga nie przekracza 40 kilogramów. Najważniejszymi parametrami, jakimi należy się kierować przy wyborze agregatu są: rodzaj paliwa, moc znamionowa, sposób rozruchu, wymiary, pojemność zbiornika paliwa oraz czas pracy na jednym tankowaniu. Dane te pozwolą wybrać najodpowiedniejsze urządzenie.

Ceny agregatów prądotwórczych

Ceny najczęściej spotykanych modeli agregatów prądotwórczych rozpoczynają się od kilku i kończą na kilkunastu tysiącach złotych. Pochodzą one od renomowanych marek, takich jak DAEWOO, HOLIDA, FOGO czy też PEZAL. Istnieją także urządzenia tańsze, jednak ich wydajność, trwałość podzespołów oraz funkcjonalność może pozostawiać wiele do życzenia.

 

Możliwość zakupów na raty
Minimum formalności

Raty w Gotex

Zadzwoń: 531 555 161

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium